Mi az a gyökérkezelés?
A gyökérkezelés egy fogmegtartó beavatkozás, mellyel célunk a gyulladt, megbetegedett fog gyógyítása és megmentése. (Hétköznapi szlengben a fog “kiidegelése” 🙂 )
Miért kell gyökérkezelni?
A gyökérkezelésre számos okból lehet szükség. Leggyakoribb oka, hogy a fogszuvasodást okozó baktériumok, a fog szöveteinek mélyebb rétegeibe hatolva elérik a fogbélt és annak gyulladását okozzák. A gyulladás előrehaladtával a tüneteket is változatosak lehetnek: a kezdeti hideg-meleg érzékenységet, spontán, heves szűnni nem akaró fogfájás válthatja fel. Amikor a gyulladás eléri a fog körüli szöveteket, a fog ráharapási érzékenysége és a környező szövetek duzzanata jelentkezhet. Előfordulhat, hogy egy fog teljesen panaszmentesen, fájdalom jelentkezése nélkül hal el, amely nem nem jelenti azt, hogy ne kellene megfelelő ellátásban részesíteni. A gyökérkezelést ritkábban szükségessé tehetik traumák, balesetek, melyek során megsérült, letört fogak ellátása szintén indokolt lehet.
Miért válasszuk a gyökérkezelést a foghúzás helyett?
A gyökérkezelés (mint ahogyan a fogászat egyéb területei is) rengeteget fejlődött az elmúlt években. A korábbi rémhírek terjedésének köszönhetően az emberek a gyökérkezelés szó hallatán megrémülnek, és a fogeltávolítást választják. A foghúzás okozta azonnali “enyhülés” azonban hosszú távon sokkal több negatív hatással jár, mint egy pár alkalmas gyökérkezelés vállalása. Debreceni magánrendelőnkben a napjainkban rendelkezésünkre álló legmodernebb technikákat alkalmazzuk: a kitűnő érzéstelenítőszerek, digitális gyökércsatornahossz meghatározó készülék és gépi gyökércsatornatágítók segítségével a gyökérkezeléseket igyekszünk rendkívül gyorsan és pontosan kivitelezhetővé és ami talán a legfontosabb, teljesen fájdalommentessé tenni.
Hogyan történik a fog gyökérkezelése?
A kezelés megkezdése előzetes röntgenfelvétel készítését és a pontos diagnózis felállítását követően történik. Ami lényeges, hogy a gyökérkezelés egy “több üléses” folyamat. Ennek az az oka, hogy a fogbélgyulladás megszűntetéséhez, és a foggyökérben található baktériumok elpusztításához általában többféle gyógyszer alkalmazására is szükség van. A cél, hogy a gyökértömés elkészítése után, egy hosszú távon használható, gócmentes fog maradjon a szájüregben. A kezelések száma és időtartama esetenként nagyon változatos lehet, erről érdemes a kezelőorvossal konzultálni.